Český Dárek pro Putina předán. Tank Tomáš už bojuje na Ukrajině

Projekt Dárek pro Putina, který vyhlásil loni v květnu podnikatel Dalibor Dědek, se u Čechů setkal s úspěchem. Tankem Tomášem, předaným ukrajinské armádě, však kampaň nekončí. Za vybrané peníze ukrajinské velvyslanectví v Praze nakupuje u českých firem vojenský arzenál.

„Víme, že tank Tomáš zabalili, víme, že odjel do Polska a známe člověka, který ví, kdy a kde byl nasazen do bojů na Ukrajině,“ uvedl spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček. Místo nasazení zatím z bezpečnostních důvodů nemůže být zveřejněno. „Po tanku Tomáš se vybíralo na munici, denně lidé přispěli přes milion korun a tak se každý den podepisovaly nové objednávky munice,“ dodal.

Ilustrační foto: Shutterstock

Za peníze ze sbírky se pořídilo i 15 mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby, sanitky, drony nebo výcvik vojáků a záchranářů.  „Válka nepůjde vyhrát beze zbraní a Evropa nemůže dopustit, aby Ukrajina prohrála,“ řekl Ondráček. Podle něj už lidé pochopili, že zbraně jsou nezbytné k nastolení míru.

K prvnímu výročí začátku konfliktu na Ukrajině, 25. února, připravuje iniciativa akci nazvanou „Máme jasno“. Průvod Prahou povede kolem ruské ambasády a skončí u ukrajinské a večer se uskuteční koncert.

Přečtěte si také