Česko zvýší tempo dodávek vojenské pomoci Ukrajině, uvedla Černochová

Po setkání zástupců pěti desítek států, které vojensky pomáhají Ukrajině, na německé základně Ramstein, uvedla ministryně obrany Jana Černochová, že Česká republika bude nadále podporovat Ukrajinu vojenskými dodávkami.

„Nebude se jednat pouze o techniku z armádních zásob, ale zejména o dodávky firem českého obranného průmyslu,“ uvedla. Ministerstvo prý intenzivně spolupracuje s českými zbrojaři a dodávky chce v příštích měsících ještě urychlit. Česko dosud poskytlo Ukrajině pomoc za 4,5 miliardy korun a celkový export vojenské výzbroje z ČR činil několik desítek miliard korun.

Foto: Shutterstock

Podle Jana Jireše, vrchního ředitele pro řízení sekce obranné politiky a strategie českého ministerstva obrany, ze setkání mimo jiné vyplynulo, že je potřeba dodávky na Ukrajinu posunout „na kvalitativně vyšší úroveň“. „To jednak znamená začít dodávat moderní těžkou vojenskou techniku západní provenience, zadruhé poskytovat vždy celý balík schopností –⁠ včetně náhradních dílů na dodanou techniku, zajištění oprav a údržby a výcviku vojáků,“ uvedl.

Přečtěte si také