Česko již předalo Ukrajině 37 modernizovaných tanků T-72 a chystá další

Zástupci pěti desítek států, které vojensky podporují Ukrajinu, se včera opět sešli na americké letecké základně Ramstein v Německu. Shodli se na tom, že musí zrychlit tempo pomoci, protože nadcházející měsíce budou pro výsledek války rozhodující.

„V ČR kombinujeme maximum darů ze zásob Armády ČR, nákupy z vládních fondů, crowdfunding a komerční dodávky,“ informoval náměstek Daniel Blažkovec, který se jednání za ČR zúčastnil. Podle něj zůstává prioritou Prahy bezodkladně reagovat na naléhavé potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

Foto: Shutterstock

Od začátku invaze patří Česká republika k největším poskytovatelům vojenské pomoci. „Díky spolupráci s našimi ukrajinskými i zahraničními partnery máme stále konkrétní projekty, které lze rychle realizovat a jsou v seznamu priorit Ukrajiny,“ řekl Blažkovec. Česko se nyní zaměřuje především na bojové vozidlo pěchoty BMP-2, tanky, munici velké ráže, elektronický boj a ISR (Intelligence Surveillance Reconnaissance) a protivzdušnou obranu.

V třístranném projektu s USA a Nizozemskem na dodávku více než 90 tanků bylo Ukrajině předáno již 37 kusů modernizovaných tanků T-72 a každý měsíc přibývají další. „Navrhujeme přidat do výrobního tempa desítky dalších, pokud budou mít partneři zájem tento projekt financovat,“ konstatoval ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci Aleš Vytečka.

Přečtěte si také