Česko dodá Ukrajině systémy protiletadlové obrany KUB i rakety, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel v Českém rozhlase uvedl, že Česká republika předá Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany KUB a příslušné rakety. Podle něj by také bylo možné darovat bitevní letouny L-259.

Pavel upozornil, že i když Ukrajina potřebuje pro rozhodující fázi války letectvo, Západ s poskytnutím moderních stíhaček váhá. Kromě jiného proto, že letadla obsahují utajované systémy, které by se mohly dostat do ruských rukou. „Ale vím, že jednání probíhají a nechme se překvapit, jestli nakonec Ukrajina přeci jenom nějaké F-16, možná s demontovanou částí těchto vybavení, dostane,“ uvedl.

Foto: Shutterstock

Podle Pavla bude pro Ukrajinu nejdůležitější zajištění dostatku obrněné techniky a munice. „To je to, co Ukrajině chybí, protože rozhodující díl bitvy se bude muset odehrát na zemi,“ domnívá se.

„Je namístě se zamyslet možná i nad tím, jestli bychom nemohli Ukrajině poskytnout naše letouny L-159 s jistým výhledem a perspektivou na přezbrojení, protože i ty by jako letouny přímé letové podpory právě v protiofenzivě mohly Ukrajině významně pomoci,“ řekl.

Přečtěte si také