Černochová chystá na léto prodloužení smlouvy o pronájmu gripenů

Dohoda se Švédskem o pronájmu letounů JAS-39 Gripen končí v roce 2027, česká vláda jedná o prodloužení smlouvy do roku 2035, kdy má gripeny nahradit 24 amerických letounů F-35.

„Nyní pronajaté gripeny chceme provozovat do konce jejich předpokládané životnosti, tedy až do roku 2035,“ uvedla Černochová s tím, že o prodloužení dohody jednala se švédským ministrem obrany na zasedání Rady pro zahraniční věci, která se konala v Bruselu na konci května. „Tam jsme se dohodli na nějakém termínu, že by to mělo být v rámci nějaké jeho návštěvy, která bude probíhat teď v letních měsících,“ řekla.

Foto: Shutterstock

 V roce 2023 nahradí gripeny 24 amerických letounů F-35, které budou stát Česko 150 miliard korun. Pro ně se připravuje kampus na letišti v Čáslavi. „Z větší části se bude jednat o výstavbu na zelené louce, protože to je jednodušší než opravovat staré stavby, častokrát nevyhovující,“ uvedla Černochová.

Kromě stání letadel, hangáru pro údržbu či operačního centra bude kampus obsahovat i protihlukové stěny. „Samozřejmě chceme co nejméně zatěžovat místní obyvatelstvo. Na druhou stranu prostě musíme také v tomto ohledu brát zřetel na obranu naší země,“ řekla ministryně.

Přečtěte si také