Brigáda americké armády v Africe se snaží odvrátit čínský a ruský vliv

Druhá brigáda americké armády pro podporu bezpečnostních sil cvičí vojáky po celé Africe, aby na kontinentu eliminovala čínský a ruský vlivu.

„Vzhledem k tomu, že se pozornost americké armády znovu opět zaměřuje na Čínu, stejně jako na akutní hrozbu reprezentované Ruskem, je důležité připomenout, že obě tyto země spolu v Africe aktivně soupeří,“ řekl v pondělí na výroční konferenci Asociace americké armády generálmajor Todd Wasmund, velitel Jihoevropské operační skupiny v Africe.

„Čína a Rusko velmi dobře chápou strategický význam Afriky,“ dodal. „Snaží se ovlivňovat dění na kontinentu ve svůj prospěch, a sice pomocí politického vlivu, kterým jsou informace, ekonomické páky a vojenské aktivity. Stejně tak víme, že násilné extremistické organizace představují trvalou hrozbu.“

Wasmundoo vyjádření naznačuje, jak se brigáda při posilování amerických vojenských vazeb v Africe do značné míry obrátila k velmocenskému soupeření, podobně jako její protějšek – 5. SFAB v indo-pacifickém regionu -, který se často ocitá ve výcviku asijských armád po boku čínských poradců.

Armáda proto doufá, že 2. SFAB nakonec pomůže integrovat africké partnery do sil NATO. Wasmund však podotýká, že Čínské a ruské aktivity tento úkol velmi komplikují. Poznamenává, že ruská žoldnéřská firma Wagner Group a její aktivity v Mali ztěžují působení Američanů v této jihosaharské zemi.

Každá z pěti brigád asistenčních bezpečnostních sil, které v regionu působí od roku 2017, má 800 vojáků. Zaměřují se na výcvik zahraničních vojenských protějšků tak, aby umožnily konvenčním silám a silám pro speciální operace zaměřit se na jejich primární úkoly. Každá mise SFAB se skládá ze čtyř až dvanácti specializovaných příslušníků amerických služeb.

Od nasazení 2. SFAB v Africe v roce 2020 brigáda prováděla aktivity ve více než 15 zemích kontinentu, přičemž v 11 z nich byla pravidelně přítomna.

To zahrnovalo i výcvikovou misi v Ghaně, kde 2. SFAB umožnila ghanským silám ukončit nelegální čínskou těžební operaci. Ghana rovněž požádala velvyslanectví USA o poskytnutí pomoci při zřízení školy, která by připravovala vojáky pro mírové mise OSN na kontinentu. S pomocí SFAB Ghana nakonec vytvořila Armádní školu pro mírové operace.

Kromě Ghany pomáhala 2nd SFAB při výcviku vojáků v Maroku, Tunisku, Senegalu, Somálsku, Džibutsku, Senegalu, Botswaně a Zambii.

Přečtěte si také