Vybrat si můžete třeba ze čtyř jihočeských vojenských útvarů, které od sebe dělí pár desítek kilometrů a nabízí volná místa, pro jejichž získání není nutná maturita. Všechny naopak mají vlastní ubytovnu a většina i náborový příspěvek 50 tisíc korun. Nejnižší plat po dvou měsících základního výcviku je 32 941 korun čistého. Hned po vyučení, bez praxe. A rozhodně se nebudete nudit osm hodin denně u monotónní práce.
Je to trojúhelník s vrcholy ve třech okresních městech – Strakonice, Tábor a Jindřichův Hradec. Uvnitř leží Bechyně. Čtyři významné vojenské útvary na území srovnatelném s dvojnásobkem rozlohy hlavního města. Vše v Jihočeském kraji.
Vzhledem k tomu, že armáda vojákům přispívá na každodenní dojíždění do práce (což u většiny civilních zaměstnavatelů nepřipadá v úvahu), jde o pracovní místa ideálně dostupná nejen pro Jihočechy, ale i pro uchazeče ze sousedních regionů. Tábor je v dojezdové vzdálenosti pro část Středočechů, do Jindřichova Hradec je to kousek z kraje Vysočina a Strakonice jsou jen pár kilometrů od hranic Plzeňského kraje.
V Táboře nabízí volná místa vyučeným zájemcům 42. mechanizovaný prapor. Náborový příspěvek 50 tisíc korun je tu automaticky pro každého. Útvar má vlastní ubytovnu a pro děti vojáků vlastní dětskou skupinu. V nabídce jsou pozice střelce mechanizovaného družstva, střelce nebo řidiče Panduru a další. Kompletní nabídku najdete tady.
V Jindřichově Hradci je možné získat místo u 44. lehkého motorizovaného praporu. S náborovým příspěvkem je to stejné jako v Táboře a také tento útvar má vlastní ubytovnu. Mezi volnými místy je například operátor minometu, střelec nebo řidič bojového vozidla apod. Na přehled volných pozic klikněte tady.
Tábor i Jindřichův Hradec jsou součástí elitní 4. brigády rychlého nasazení. Její vojáci vyjíždějí často na zahraniční mise, kde berou jednak více peněz, ale také získávají zkušenosti, které jim pak mohou pomoci k postupu do vyšších hodností. Jak je to v armádě s hodnostmi si přečtěte tady.
Třetím jihočeským posádkovým městem jsou Strakonice, kde sídlí 25. protiletadlový raketový pluk. Náborový příspěvek je opět automaticky pro všechny nové vojáky, i tady má útvar ubytovnu. Pro zájemce o službu tady už řadu let pořádají akci Vojákem na zkoušku, kdy si uchazeči mohou vyzkoušet, co by je u útvaru čekalo. Volná jsou například místa operátora jednotky Spyder, strojníka jednotky Spyder a další technické pozice. Kompletní nabídku najdete tady.
Lázeňské město Bechyně leží v okrese Tábor a je sídelním městem 15. ženijního pluku. Zdejší útvar má nejen ubytovnu, ale i vlastní dětskou skupinu a jazykovou třídu, v níž vojákům nabízí výuku angličtiny. V nabídce pozic je například operátor spojovacího družstva, ženista, řidič (s nárokem na náborový příspěvek) atd. Přehled míst je zde.
Ke všem výše uvedeným výhodám mohou případní zájemci o službu počítat i s mnoha dalšími benefity, které platí pro všechny vojáky z povolání. Patří mezi ně třeba šest týdnů dovolené, marodění za plný plat, možnost sportovat v pracovní době a řada dalších. Nabídku benefitů najdete tady.
•