Americká základna v Česku nebude, uvedla ministryně Černochová

Obranná dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy čeká na jazykové odsouhlasení americkou stranou, řekla dnes ministryně obrany Jana Černochová.

Po schválení smlouvy kabinetem bude představena veřejnosti a pak by ji měli podepsat ministři obrany obou zemí. Odsouhlasit ji poté musí ještě obě komory parlamentu a podepsat prezident. Dohoda, která má 40 stran, ošetřuje mimo jiné možnou přítomnost amerických vojáků v ČR. Ke zřízení americké základny však podle ministryně nepovede.

Foto: Shutterstock

Černochová se také vyjádřila k situaci na Ukrajině. „Bohužel se nějakého brzkého konce tohoto konfliktu v následujících měsících nedočkáme. Myslím, že NATO dělá všechno pro to, aby ta situace kolem Ruska dál neeskalovala, a to i přestože Rusko v posledních dnech vyhrožuje umístěním jaderných zbraní na území Běloruska,“ řekla.

Upozornila také, že se čeští občané nemusí obávat možného použití jaderných zbraní Ruskem. „Pokud by na území Ukrajiny došlo k použití jaderných zbraní, tak by bylo riziko pro občany Česka nulové,“ ubezpečila ministryně s odkazem na informace od jaderné fyzičky Dany Drábové.

Přečtěte si také