Američané sestřelili balon nad oceánem, Číňané pohrozili důsledky

Čínský balon, který se pohyboval nad strategickými místy USA, byl sestřelen nad Atlantikem. Američané ho dříve nechtěli zničit, protože by jeho trosky mohly při dopadu ublížit lidem a způsobit škody. Pentagon ho proto doporučil sestřelit nad oceánem.

„Úspěšně jsme ho sestřelili. Chci pochválit letce, kteří tak učinili,“ uvedl americký prezident Joe Biden. „Balon, který Čína používala ve snaze sledovat strategická místa na pevnině Spojených států, byl sestřelen nad americkými teritoriálními vodami,“ prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin.

Ilustrační foto: Shutterstock

Balon, který Čína posléze označila jako meteorologický, letěl ve výšce 18 kilometrů a byl velký jako tři školní autobusy. Pohyboval se i nad vojenskými objekty, například nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, kde se nacházejí strategické rakety. Podle Washingtonu šlo o „jasné porušení svrchovanosti“.

Čínské ministerstvo zahraničí zásah USA zkritizovalo a vyjádřilo „silnou nespokojenost a odpor vůči tomu, že Spojené státy použily sílu k útoku“ na jejich balon. Peking také pohrozil důsledky, které tento krok může mít.

Přečtěte si také